• An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
 

Hradné múzeum

Mestské múzeum

Info centrum

Mestská knižnica

 

Od júla sa opäť otvoria brány Fiľakovského hradu a Mestského vlastivedného múzea

Mimoriadna situácia prvej polovice tohto roka poznačila aj turistický ruch vo Fiľakove. Turistická sezóna na hrade, ktorý je najnavštevovanejšou atrakciou mesta, sa obvykle zahajuje v polovici marca. Kvôli prebiehajúcim stavebným prácam mala táto národná kultúrna pamiatka otvoriť svoje brány až 13. apríla, ale podobne ako ďalšia miestna múzejná inštitúcia – Mestské vlastivedné múzeum, je v súčasnosti ešte stále zatvorená. Kvôli pandémii sa museli zrušiť, respektíve odložiť aj niektoré podujatia, ako sú napríklad Noc múzeí a galérií, alebo Fiľakovské hradné hry.

Dobrou správou však je, že od 1. júla 2020 bude môcť hrad opäť vítať svojich návštevníkov! Otvorený bude v nezmenenej prevádzkovej dobe, a to do konca októbra každý deň v týždni od 10:00 do 18:00 hodiny, kým od 1. do 15. novembra bude očakávať záujemcov medzi 8:00 a 16:00 hodinou. Okrem hradného múzea a výstavy v podzemnej chodbe ponúka hradný areál výdatný historický zážitok a niekoľko atraktivít. Novinkou tohto roka bude archeochodník, ako aj remeselný dom, slúžiaci na prezentáciu tradičných remesiel a organizovanie skupinových workshopov. Informačné panely v nanovo zastrešenej okrúhlej bašte na dolnom nádvorí zas poskytnú zaujímavosti o hradoch, zámkoch a pozoruhodnostiach okolitého regiónu. Uvedené rozvojové zámery sa zrealizovali vďaka projektu Interreg s názvom „Prezentácia kultúrneho dedičstva historického Novohradu presahujúceho hranice a dobu". Z tohto dotačného programu sa vybudovalo aj veľkokapacitné parkovisko v podhradí, ktorého súčasťou je informačný bod zariadený v poslednej zachovanej a zrenovovanej bašte niekdajšieho mestského opevnenia. Novinkou je aj výstava vo františkánskom kláštore, zameraná na históriu tejto budovy a rehole františkánov, ktorej prehliadka je možná v rámci hradnej vstupenky. O histórii mesta počnúc od konca 17. storočia po šesťdesiate roky 20. storočia podáva svedectvo bohatá expozícia mestského múzea. Od 1. júla bude múzeum otvorené od utorka do piatku. Za účelom zvýhodnenia návštevy okolitých pozoruhodností pokračuje aj platnosť vzájomného zľavového programu Fiľakovského hradu s hradom Šomoška a s Termálnym kúpaliskom Novolandia Rapovce.

Vedenie Hradného múzea ďakuje za doteraz prejavenú dôveru a dúfa, že si inštitúcia i naďalej zachová priazeň svojich návštevníkov, ktorým bude môcť opäť ponúkať bohaté kultúrne vyžitie a širokú škálu sprievodných programov.

 
 
 
 
Používame cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať pre vás lepšie služby.