• An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
 

Hradné múzeum

Mestské múzeum

Info centrum

Mestská knižnica

 

plagát_predstavenie_knihy


    Hradné múzeum vo Fiľakove srdečne pozýva milovníkov literatúry a všetkých záujemcov na prezentáciu najnovšej knihy v tomto regióne už dobre známeho spisovateľa Zoltána Szásziho s názvom „13 – Rozprávky, poviedky, príbehy“, ktorú vydalo v roku 2023 vydavateľstvo Kalligram v Bratislave. Dej sa odohráva nielen v našej prítomnosti a dávnej minulosti, ale aj v ďalekej budúcnosti. Príbehy sú veľmi rôznorodé, ale predsa ich niečo spája: stredobodom každej novely je duša. Zabudnutá, práve sa prebúdzajúca, pozerajúca sa samej sebe do tváre, milujúca, znovuzrodená, lúčiaca sa, či duša odlietajúca, vďaka ktorej vzniknú nadčasové a večne aktuálne poviedky. „Humor preniká aj desivou víziou budúcnosti, zločinom, šťastím, smrťou a omylom, poetickosť je stále prítomná aj v historických tragédiách a v tých najbolestivejších situáciách, pričom medzi múrmi, nad mestom a vo vzduchu kolujú príbehy a útržky melódií.“- takto sa o knihe zmieňuje Emőke Lovas, redaktorka zväzku. Kniha, napísaná bravúrnym štýlom, bola vydaná vďaka dotácii Fondu na podporu kultúry národnostných menšín. Ako „Kispityu“ prežil jadrový útok, ale načo? Ako sa „Kisnagypityuho“ reinkarnovaná duša stretne s „Dzsézim“? Ovládajú svet mačky? A prečo sa má ísť tancovať každý piatok? Ak vás zaujímajú odpovede na tieto a podobné otázky, a tiež by ste chceli nahliadnuť do skutočnej čitateľskej lahôdky, navštívte Mestskú knižnicu vo Fiľakove dňa 22. februára 2024, o 16:30 hodine. S autorom sa bude rozprávať poet, redaktor, prekladateľ a hudobník Zorán Ardamica. Podujatie prebehne v maďarskom jazyku.

 

Na základe spolupráce s online časopisom Daibau zverejňujeme link na článok o pamätihodnostiach vo Fiľakove:

https://www.daibau.sk/clanok/1666/filakovo_-_mestecko_s_bohatou_historiou_nad_ktorym_sa_vypina_majestatny_hrad

Ďakujeme za zverejnenie!

zvukova_terapia_kniznica

Hradné múzeum vo Fiľakove opäť srdečne pozýva všetkých záujemcov na zvukovú terapiu pod vedením Eriky Bencsik, ktorá sa uskutoční 16. februára 2024 o 16:30 hodine v Mestskej knižnici vo Fiľakove. Vibrácie generované tibetskými zvukovými miskami priaznivo ovplyvňujú telesné procesy, regenerujú nervový systém, redukujú napätie spôsobené každodenným stresom, stimulujú činnosť nášho imunitného systému, odstraňujú energetické bloky a urýchľujú regeneračné procesy. Srdečne očakávame každého, kto túži po oddychu a relaxe! Kto premeškal prvé stretnutie, je tu ďalšia príležitosť! Vstup je bezplatný.

zvukova_terapia

 

Hradné múzeum vo Fiľakove srdečne pozýva všetkých záujemcov na zvukovú terapiu pod vedením Eriky Bencsik, ktorá sa uskutoční 26. januára 2024 o 16:30 hodine v Mestskej knižnici vo Fiľakove. Vibrácie generované tibetskými zvukovými miskami priaznivo ovplyvňujú telesné procesy, regenerujú nervový systém, redukujú napätie spôsobené každodenným stresom, stimulujú činnosť nášho imunitného systému, odstraňujú energetické bloky a urýchľujú regeneračné procesy. Srdečne očakávame každého, kto túži po oddychu a relaxe! Vstup je bezplatný.

vianocmy _pozdrav

OZNAM!

Mestské vlastivedné múzeum, Mestská knižnica a Novohradské turisticko-informačné centrum budú od 22.12.2023 do 31.12.2023 zatvorené.

Múzeum a NTIC sa v novom roku otvorí od 2. januára, a knižnica od 3. januára 2024.

gaal_lajos

 

Hradné múzeum pozýva všetkých záujemcov na fiľakovskú prezentáciu knihy Ľudovíta Gaála s názvom A cserkészliliom peremvidéki szirmai, ktorá obohacuje doterajšiu tvorbu autora, a bola vydaná v októbri tohto roka. Publikácia predstaví podrobne začiatky skautingu, poskytne informácie o lordovi Robertovi Baden-Powelovi z Gilwellu, generálovi britskej armády, ktorý v roku 1907 zorganizoval prvý skautský tábor. Kniha pokrýva nielen 110-ročnú históriu skautingu v Rimavskej Sobote, ale zaoberá sa aj dejinami jaskyniarstva a samotného mesta. Autorskú besedu vedie v maďarskom jazyku Attila Vörös. Podujatie sa uskutoční 25. októbra 2023, o 16:00 hodine v Mestskej knižnici vo Fiľakove.

nechajte_auto_doma

 

Hradné múzeum vo Fiľakove sa pripojilo k výzve Banskobystrického samosprávneho kraja – Nechajte auto doma počas víkendu 16. – 17. septembra. Peší návštevníci, cyklisti, kolobežkári a všetci tí, ktorí pri ceste za kultúrou využijú vlak alebo autobus, budú mať 50 %-nú zľavu zo vstupného na Fiľakovský hrad. Okrem bežnej individuálnej prehliadky expozícií a aktuálnych výstav je pre záujemcov pripravená ako sprievodná aktivita prehliadka historických zbraní a odevu z obdobia 16. a 17. storočia. Každého srdečne očakávame!

filakovsky_hradny_beh

 

Po úspešnom prvom ročníku Vás Športový klub Novohrad Fiľakovo spolu s Mestom Fiľakovo a Hradným múzeom vo Fiľakove, srdečne pozývajú na 2. ročník hradného behu. Na pretekoch sa môžete tešiť na 5km a 10km rovinatú trať a 5km Nordic walking, pre deti máme pripravané prekážkové behy a rôzne programy.

Hradné múzeum vo Fiľakove oznamuje záujemcom/návštevníkom, že 25. a 26. augusta 2023 bude hrad - v záujme bezproblémového otvorenia brány tu konajúceho sa festivalu Várlak - otvorený do 17:00 hod. Za pochopenie ďakujeme!

 
 
 
 
Používame cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať pre vás lepšie služby.