• An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
 

Hradné múzeum

Mestské múzeum

Info centrum

Mestská knižnica

 

Noc múzeí vo Fiľakove - 19. mája 2012 (sobota), Mestské vlastivedné múzeum, Hlavná 14. - otvorené 18,00 - 23,00, Bebekova bašta, Fiľakovský hrad - otvorená do 23,00, Stredný hrad - sprievodný program.

Mestské vlastivedné múzeum, Hlavná 14. - otvorené 18,00 - 23,00

noc muzei vo filakove18,00 Vernisáž výstavy „Akvizície piatich rokov“ - výstava zbierkových predmetov získaných do zbierok Hradného múzea vo Fiľakove od reorganizácie uskutočnenej v roku 2007: výrobky fiľakovskej smaltovne, ľudové umenie regiónu, archeologické nálezy z Prše a paleontologická a mineralogická zbierka P. Pisáka z Bušiniec doplnené vzácnymi zbierkovými predmetmi reštaurovanými v posledných rokoch. Sprístupnená bude aj výstava „Rybolov starého Žitného ostrova“ pripravená v spolupráci so Žitnoostrovným múzeom v Dunajskej Strede, Vlastivedným múzeom v Galante a Národopisným múzeom v Budapešti.

Bebekova bašta, Fiľakovský hrad - otvorená do 23,00

19,00 Vernisáž výstavy produktov súčasných výrobcov historických brnení a zbraní zo  Slovenska, Čiech a Maďarska pod názvom „Oživená história“. Vystavené prilby, kyrysy, meče, kostýmy, šable a palné zbrane pochádzajú z dielní majstrov Roman Furajtár a Štefan Nitriansky (SK), Bánsághi Máté (HU), Miloslav Holemý (CZ)/ Na ďalšom podlaží veže sa otvára výstava fajok Stredoslovenského múzea pod názvom „Za vôňou tabaku“. Vyše 500 fajok z rôznych kontinentov sveta pochádza zo zbierok Hradného múzea vo Fiľakove, Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici, Novohradského múzea  a galérie v Lučenci, Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote, SNM - Etnografického múzea v Martine, Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici, Klubu historických fajok v Nitre a súkromných zberateľov Jozefa Šteffeka a Erika Koltona. Výstavy budú sprístupnené počas celej letnej sezóny do 14. septembra 2012. Odborný výklad k historickému vývoju zbroja a zbraní zabezpečí Štefan Nitriansky, výrobca historických chladných zbraní. Ukážky výroby hlinených fajok tzv. štiavničiek predvedie hrnčiar Ján Fiala z obce Brehy.

Stredný hrad - sprievodný program

19,30 - 20,30 Skupina historického šermu Taurus Ater (Martin)
20,30 - 21,00 Chodúľové divadlo Vagabanda (Miskolc, MR) - predstavenie
21,00 - 21,30 Skupina historickej hudby Sub Rosa a bábkové divadlo Álomzug (Törökbálint, MR) - žartovný stredoveký rytiersky román S. B. Leacocka pod názvom Guido
21,30 - 21,40 Historická skupina Defensores (Fiľakovo)
21,40 Ohňová show ohňových žonglérov skupiny Vagabanda
V hradnom areáli sa koná podujatie Deň biodiverzity od 14,00 do 19,00.

VSTUP NA VŠETKY PROGRAMY VOĽNÝ!!!

 
 
 
 
Používame cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať pre vás lepšie služby.