• An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
 

Hradné múzeum

Mestské múzeum

Info centrum

Mestská knižnica

 

Hlavným organizátorom jubilejného XX. ročníka hradných hier je Hradné múzeum, v spolupráci s OZ Fiľakovskí vlci. Múzeum zabezpečí program 1. dňa podujatia, kým OZ, zamerané na prezentáciu historickej lukostreľby, sa sústredí na organizačné záležitosti spojené s XIII. Medzinárodnou súťažou v historickej lukostreľbe, usporiadanou v 2. deň podujatia. Sobotňajší program sa uskutoční v poobedňajších a večerných hodinách, spolu s tradičným remeselníckym jarmokom. Nakoľko sa jedná o jubilejný ročník obľúbeného podujatia slovenských a maďarských návštevníkov inštitúcie, organizátor sa usiluje o zostavenie rozšíreného a obsahovo netradičného programu v porovnaní s uplynulými ročníkmi.

Cieľom organizátora je zapojenie celého hradného areálu a podhradia do podujatia. Témou aktuálneho ročníka bude prezentácia každodenného života na hrade v čase mieru. V 14. – 17. stor. sa na hradoch žilo rušným životom aj v medzivojnových obdobiach. Po vojne sa museli opraviť zničené múry, vystavať vypálené domy, vyhotoviť nový nábytok a kuchynský riad, ušiť oblečenie, t. j. znova naštartovať priebeh každodenných činností. V čase prípravy na prichádzajúcu vojnu sa naopak museli opraviť a vykuť nové zbrane, pripraviť zástavy, šatstvo, a iné potrebné predmety. Medzi múrmi hradu mohli majstri v bezpečí vykonávať svoje remeslo a tu usporiadané jarmoky priťahovali aj obchodníkov. Za Františka Wesselényiho (hradný kapitán v r. 1634 – 1644) si vo Fiľakove založili cech čižmári (1636), zámočníci, štitári, výrobcovia kopijí, mečiari a remenári (1636), kožušníci (1640), neskôr ševci (1656) a krajčíri (1674). Aktivity počas celého dňa budú preto prezentovať život remeselníkov, vojakov a služobníctva na hrade v období 14. – 17. stor., so zapojením celého hradného areálu do programu.

Dvojdňové podujatie sa realizuje s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín 2019 (7000,- eur), Banskobystrického samosprávneho kraja (2000,- eur) a OOCR Turistický Novohrad a Podpoľanie (500,- eur).

 
 
 
 
Používame cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať pre vás lepšie služby.